Sql String Veri Tipleri


Ferdi Demirci tarafından, SQL kategorisinde 2 yıl önce paylaşıldı.


Metinsel(String) Veri Tipleri

Sql Server hem ASCII karakter seti,hem de Unicode uluslararası karakter setini kullanır.

ASCII için char ve varchar veri tipleri kullanılır.Bu verilerin sakladığı her karakter 1 byte büyüklüğündedir ve toplamda 8000 byte,yani 8000 karakter saklamaktadır.

  • char,sabit uzunluklu veri kümesi saklayan veri tipidir.Bu veri tipini kullanan bir sütunda,girilecek her veri aynı uzunlukta olmalıdır.Telefon numaraları,buna bir örnek olarak verilebilir.
  • varchar,değişken uzunluklı veri kümesi saklayan veri tipidir.Bu veri tipini kullanan bir sütünda,çeşitli uzunluklara sahip veriler bulunabilir.
    Unicode için nchar ve nvarhcar veri tipleri kullanılır.Bu verilerin sakladığı her karakter 2 byte büyüklüğündedir ve toplamda 8000 byte,yani 4000 karakter saklamaktadır.

    nvarchar ve nchar veri tiplerinin görevleri,char ve varchar ile aynıdır.Tek farkı kullanılan karakter formatıdır.Unicode'nin avantajı,uluslararası karakter setini kullanmasından dolayı,dünyada tanımlı olan her alfabeyi içermesidir.Bu verilerin bozulmadan taşınabilirliğini sağlar.Dezavantajı ise,max 8000 byte ile 4000 karakter saklayabilmesidir.Yani ASCII'ye göre yarım miktarda veri kapasitesine sahiptir.

    Genelde tavsiye edilen,şayet kullanılacak veritabanı global olarak bir çok ülke vatandaşları,ülkeler için kullanılacaksa
    nvarchar ve nchar,sadece yerel olarak kullanılacaksa char,varchar kullanılmasıdır.Ayrıca ASCII karakter seti ile daha fazla karakter saklama ihtiyacına bağlı olarak Sql Server collation ayarları yaparak,hem ASCII karakter setini kullanıp,hem de taşınabilirlik problemlerinin önüne geçilebilir.Ancak burada dikkat edilmesi gereken,kullanılacak veritabanını kimlerin kullanacağıdır.

 
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.